Tak jako mnoho dalších, i kolektiv Lokalizačního záchranného sboru ČR chce pomoci lidem, postiženým válečným konfliktem na Ukrajině.V rámci této pomoci vysíláme do oblasti hranic mezi Polskem a Ukrajinou sanitní vůz s posádkou, který bude z Lvovské oblasti kyvadlově transportovat raněné a nemocné do nemocnic v Polsku a ČR.Pokud je někdo z vašich blízkých zdravotne handicapován, zdržuje se v uvedené oblasti a jeho stav vyžaduje transport do bezpečné oblasti sanitním vozidlem, kontaktujte nás na telefonním čísle 910 111 112.

Pro ty, kteří „vědí“, že ve Lvově je klídek a pohodička. Natočeno včera dopoledne.

21.03.2022 Opět to tak vyšlo, že jsme se ze Lvova vrátili ráno. Tentokrát ve čtyři.Přijelo s námi celkem 18 dětí a maminek, mezi nimi i tělesně handicapovaný autistický chlapec. Cesta pro něj byla velmi náročná a ke konci se u něj začala projevovat ataka. Společně s maminkou se nám jej ale podařilo uklidnit a teď už odpočívá v klidném prostředí.

18.03. 2022 Ani sám nejvíc legendární sanita drajvr made in Czechoslovakia..“Písařik“ by to nekrosil lépe než Jan Doucha in Da Lviv (Lvov) .Jestli někdo znáte Pavel Čmaňa Zedníček osobně, tak tyhle dva spolu musím vyfotit … (To bude jako Lukáš Krpálek s Luďkem Sobotou) 🙂🙂 P.s. Michal Trajkov tu injekční stříkačku že stropu sanitky jsme už sundali 🙂🙂🙂Tibo Gem díky za zprostředkování a vyšlapání češticky k půjčení stroje

17.03.2022 Opět dětský neurologický pacient z Oblastní dětské nemocnice ve Lvově a opět na Dětskou neurologickou kliniku Fakultní nemocnice v Ostravě.Sedmiletý chlapeček byl transportován s těžkým poškozením mozku a epilepsií. Momentálně je přijímán ve FN Ostrava k zahájení potřebné léčby, bez které by měl jeho zdravotní stav fatální následky.I přes plně obsazenou lůžkovou část dětské neurologie nás zde přijali velmi vlídně a o chlapečka se postarali.Zase nezbývá než poděkovat.

17.03.2022 Seřazení proběhlo, vyrážíme na šestou cestu do Lvova….

14.03.2022 Z naší páté cesty na Ukrajinu jsme se vrátili dnes po sedmé hodině ranní. Do Lvova jsme dopravili další dávku humanitární pomoci, která obsahovala léky, zdravotnický materiál, hygienické potřeby, trvanlivé potraviny pro děti a mnoho dalšího.Situace ve Lvově se do jisté míry uklidnila. Humanitárním organizacím i místní samosprávě se podařilo zmírnit nápor běženců i zřízením dalšího přestupního bodu ve vedlejším městě. Tam se ale začíná opakovat kritický stav, který zažil v počátku konfliktu Lvov . Aby situace kolem nově příchozích nevygradovala do stejného problému, začínají uprchlíky třídit a usnadňují jim tak další přesun na západ.V celé oblasti jsou stále vyhlašovány letecké poplachy, které trvají i celé hodiny. I přes velmi dobrou protileteckou obranu dochází občas ke škodám na budovách i životech civilního obyvatelstva. Tak, jako tomu bylo v sobotu při raketovém útoku na výcvikové středisko dobrovolníků.V rámci našeho působení na místě jsme na žádost oblastní dětské nemocnice přepravili na Oddělení dětské neurologie FN v Ostravě kojence s velmi vážnou diagnózou. Po jeho předání jsme se vrátili zpět do Lvova, odkud jsme evakuovali další maminku se dvěma dětmi.Během naší činnosti jsme se opět setkali s velikou dávkou podpory Ukrajině i konkrétní pomocí, kterou se jejím obyvatelům snaží Češi věnovat.Za oboje jim velmi děkujeme. Nám tím usnadňuje naší práci a obyvatelům Ukrajiny jejich nepředstavitelně těžkou situaci.

7:25 hod. Sedmiměsíční chlapeček z Charkova se závažnou diagnózou předán do péče Dětského neurologického oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě.Za vlídné přijetí děkujeme!

12.03. 2022 18:50 Právě čekáme na dětského neurologického pacienta, kterého povezeme do jedné z Ostravských nemocnic, kde se mu dostane další potřebné léčby.Naše současná cesta byla možná i díky Rescue Ostrava , kteří nám bezúplatně půjčili své sanitní vozidlo po té, co se naše porouchalo.Děkujeme!

12.03.2022 Právě jsme opět dorazili do Lvova s léky, kompenzačními pomůckami a další humanitární pomocí.Po vyložení obou aut převezmeme ve zdejší dětské nemocnici malého pacienta k převozu do FN v Ostravě.

11.03.2022 Včera před pátou hodinou ranní jsme se vrátili z další cesty do Lvova, kam jsme přivezli velké množství materiální pomoci, získané sbírkami v České republice. Součástí darovaného materiálu byly dětské výživy, pleny, potraviny, ale i zdravotnický materiál jako jsou obvazy, léky a podobně.Přímo ve Lvově se místní samosprávě a humanitárním organizacím, které tam působí, podařilo situaci alespoň trochu zklidnit a zorganizovat tranzit uprchlíků, kteří se zde shromažďují. Stále sem však proudí obrovské množství Ukrajinců z oblastí, které jsou postižené ruským útokem na tuto zemi.Stále je ve Lvově vidět mnoho bolesti, strachu a neštěstí. V očích běženců se více a více objevuje zoufalost z jejich beznadějné situace a obavy o to, co bude dál s nimi samotnými, i jejich zemí. A konec je stále v nedohlednu…Na místě jsme působili od rána a v pozdních odpoledních hodinách jsme s celkem patnácti Ukrajinci vyrazili zpět do ČR. Na další cestu do Lvova s materiální pomocí v podobě léků, kompenzačních pomůcek a dalšího materiálu vyrazíme zítra ráno.Děkujeme všem, kteří nám pomáhají získat tolik potřebný materiál a evakuovat ty, kteří jsou ruskou agresí postiženi.Foto Tomáš Vlach

Při návratu z jedné z cest do Lvova se nám porouchala naše sanita. Situace byla o to závažnější, že se tak stalo ještě v Polsku a s pacienty na palubě.Zatímco pro pacienty přijelo naše jiné vozidlo, pan Tureček okamžitě vyrazil za námi, i přes pozdní noční hodinu, náš sanitní vůz ZDARMA odtáhl, zajistil opravu a ještě nám zařídil zapůjčení jiného sanitního vozu na dobu opravy.Velmi mu za jeho pomoc děkujeme. Bez něj by výkon našeho poslání na Ukrajině momentálně nebyl možný.

V pět hodin ráno jsme se dnes vrátili z další cesty do Lvova, odkud se snažíme odvézt co největší množství maminek s dětmi, nemocných a raněných.V humanitárních centrech a na hranicích je situace hodinu za hodinou horší a horší. Přichází tam stále větší množství běženců, mnohdy s vážnými zdravotními komplikacemi a zraněními. Mimo jiné jsme ošetřovali seniorku, která při bombardování její vesnice utrpěla těžké popáleniny od oleje na ruce. S ohledem na nedostatek zdravotnického materiálu a léků bylo její zranění ošetřeno velmi sporadicky, což mělo za následek nekrotizování i šlach a cév. K tomu se přidala i sepse. Stařenka ale z obav z toho, co ji čeká, odmítla transport do nemocnice a po základním ošetření zranění nám utekla. Pravděpodobně nemá moc šancí na přežití…Viděli jsme i mnoho zraněných dětí, které jsou ve Lvově se svými matkami soustředěny v jedné z hal tamního nádraží. U drtivé většiny se rozvinul postraumatický šok. Zoufalost situace umocňuje i katastrofální nedostatek potravin a léků, i dalších potřeb. Matky nemají k dispozici žádné pleny pro miminka a mnohdy ani dětské výživy.Jednu z válkou postižených maminek a její dvě děti se nám podařilo přivézt do Pardubic a prostřednictvím Oblastní charity Holice ji zajistit ubytování, jídlo pro její miminko a osmiletou dceru a ošetření. Jak maminka, tak i její děti, jsou hluchoněmé, což jim značně komplikovalo možnost dostat se do bezpečí.Shodou okolností jsme cestou k ukrajinsko polským hranicím přijeli k velmi vážné dopravní nehodě, při které došlo k celnímu střetu dvou osobních vozidel. Jeden z řidičů utrpěl těžká zranění, včetně masivního krvácení do břišní dutiny. S našimi omezenými možnostmi jsme pacienty stabilizovali, zajistili žilní vstup pro aplikaci nitrožilní meditace a připravili jej na transport do 16 km vzdálené nemocnice. Místní policie nás požádala o převoz raněného může do zmíněné nemocnice a jelikož jsme v okruhu asi 20 kilometrů byli jediným sanitním vozidlem, jejich žádosti jsme vyhověli. Pacienta jsme předali v nemocnici k dalšímu ošetření ve stabilizovaném, ale kritickém stavu. Protože ale na Ukrajině opravdu chybí téměř všechen zdravotní materiál a nejsou k dispozici skoro žádné léky, pacientovi vyhlídky jsou rovněž velmi mizivé…Záběry na válkou zmítanou Ukrajinu, které vídáme v médiích, jsou drastické. Skutečnost a dopad války na nevinné civilní obyvatelstvo jsou ve skutečnosti daleko závažnější …

05.03.2022 Znovu na cestě směr Lvov

04.03.2022 První cesta úspěšně za námi, jsme doma! Maminka právě zahajuje přijímací procedury na Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině.

04.03.2022-Aktuálně naše posádka ve Lvově přijímá do péče maminku s malým dítětem. Pochází z momentálně nejhůře postiženého města Irpin.